Elektrik Tamir İşlerinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Elektrik Tamir İşlerinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?
  • 9.06.2023
Elektrik üzerinde yapacağınız iş ister yeni bir elektrik tesisatını döşemek olsun, ister avize montajı gibi basit görünen bir uygulama olsun yapacağınız iş riskli bir iştir. Yapılan en basit hata, hayati tehlikelere yola açabileceğinden; elektrik tesisatı üzerinde yapılan tamir işleri profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır.

Elektrik tesisatı üzerindeki tamir işlerinde doğru ve kaliteli malzeme seçimine dikkat edilmelidir. Kablolar mekanda kullanılacak elektrikli eşyaların gücünü kaldırabilecek kapasitede olması, kaliteli priz ve anahtarların kullanılması gerekmektedir. Yenilenen bir elektrik tesisatında ise yıpranmış kablolar mutlaka değiştirilmeli, bağlantılar bittikten sonra en az 2 kez kontrol yapılmalı, elektrik kaçağı olmadığından emin olunmalıdır.

Hangi el aletlerine ihtiyacınız var?
Elektrik tesisatı üzerinde çalışırken, elektriği kestiğinizde bir yerden uzatma kablo ile elektrik elde etme şansınız yoksa, tek çareniz akülü el aletleridir. Akülü matkap ve vidalamalar ve akülü kırıcı deliciler elektrik tesisatı olan bir yerde en çok tercih edilen hırdavat malzemeleridir.

Priz, avize montajlarında akülü vidalamalar elektrik tesisatı işlerinde en çok kullanılan aletlerdir. Yeni bir elektrik kanalı açarken akülü kırıcı deliciler ve beton altındaki plastik boruları, demir içeren ve içermeyen metalleri, ahşap alt konstrüksiyonları ve akım ileten kabloları tespit edebilen dijital duvar tarama cihazları da elektrik tesisatlarının en çok tercih edilen malzemeleridir. Duvar tarama cihazları duvar ya da zemin üzerinde çalışmaya başlamadan önce size, nerede çalışıp nereden uzak durmanız gerektiğini net bir şekilde söyleyebilmektedir.

Kablo uçlarını sağlam bir şekilde açabilmek için kablo sıyırıcı, elektrik akımının olmadığından emin olmak için kontrol kaleminin de olması gerekiyor.

Çocukların, engelli bireylerin ve evcil hayvanların güvenliği
Elektriğin kullanıldığı her mekanda çocukların, engelli bireylerin ve evcil hayvanların da güvenliği düşünülmelidir. Bu bakımdan açıkta bırakılan elektrik kabloları, korumasız prizler onlar için tehlike oluşturmaktadır. Elektrik tesisatında güvenli çözümler için;

Zemine yakın prizlerde kapaklı ürünleri tercih etmek, Kabloların ısırılma ihtimaline karşı açıktaki kabloları kablo kanalları ile gizlemek ve mümkünse duvar altı elektrik tesisatı kullanmak, Çocuk korumalı prizleri tercih etmek ve prizlere çocuk koruma kilitleri takmak, Elektrik tesisatının olduğu her yerde su vb. sıvıları bulundurmamak gerekir.

Elektrik tesisatı üzerinde profesyonel deneyiminizin olması çok önemli. Bu konuda tecrübeniz yoksa, hem tadilat sırasında hem de yanlış tesisat sonrasında meydana gelebilecek tehlikeleri göz önünde bulundurarak güvenilir teknisyenlerden yardım almayı tercih edin.

Evinizin elektrik tadilatında ihtiyacınız olan hırdavat malzemelerini incelemek ve en doğru seçimi yapabilmek için sitemiz Hirdavat.com’u ziyaret edebilirsiniz. Usta işi alışverişin adresi Hirdavat.com kaliteli hırdavat malzemelerinin en doğru adresidir. Sitede ihtiyacınıza en uygun ürünü bulabilmek için ürünlerin görsellerine tıklayarak teknik bilgilere ulaşabilir, ürünler arasında karşılaştırma yapabilirsiniz.